Sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz.

Bizi zem eyleyene rahmet eyle.

TASAVVUF
MEB. OKUL
Altın Hesaplama

ALLAH DOSTLARI

Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime’sinde:

“Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve sâdıklarla beraber olun.” buyuruyor. (Tevbe: 119)

“Sâdıkîn”den murad “Mürşidûn” dur “Bahr-ül Hakâyık” tefsiri

Hz.Ebubekir, Ömer, Osman, Ali..... Ashabtan Veysel Karani'ye, Caferi Sadık'tan Geylani'ye, Nakşibendi'ye, Akşemseddin’e, Yunus’a, Mevlana’ya, günümüzdeki Allah dostlarına, hangi birini inkar edebiliriz? Allah ve Habibi onları överken biz hangi hakla zemmedebiliriz?

Allah’tan başka dost edinseydim Ebubekir’i edinirdim. Ebubekir Allah’ın halilidir. Benden sonra peygamber gelseydi Ömer olurdu. Ashabım gökteki yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız doğru yolu bulursunuz. Hadisi şerifleri, Ashabının Allah dostlarının en büyüğü olduğunu gösteriyor.

Ashabtan sonraki Allah dostları ashabın derecesine erişemezler fakat kıyamete kadar gelecek tüm Allah dostlarının Allah katındaki kıymeti büyüktür. Yunus suresi 62. Ayette ‘’İyi biliniz ki, Allah’ın dostlarına korku yoktur, onlar mahzun da olmayacaklardır.’’ Allah dostlarını övmüştür.

Peygamber efendimiz de bir çok hadisi şerifte övmüştür. Kendisinden sonra peygamber gelseydi buna Ömer layıktı, diyerek ayrıca Benim ümmetimin velileri beni İsrail peygamberleri derecesindedir diyerek, Allah dostlarının kıymetini belirtmiştir.

Dün anlamadıkları için Hallacı Mansur’u, Muhyiddini Arabi hz.lerini, sonra Mevlana hz.lerini zemmedenler günümüzde de Allah dostlarını zemmetmektedirler.

Tarikat denilince Aczimendileri, Kalkancıları, bir mürşid dünyasını değiştirdiğinde yerine kimseyi bırakmadığında başa geçen alim vb leri yüzünden bidatlar karışmış olan tarikatları öne sürerek tüm tarikatlara dil uzatan Müslüman kardeşlerimiz, Sahte peygamberleri öne sürerek gerçek peygamberleri inkar etmekten ne farkı vardır?

Allah'ın emirlerini unutan kullara, tebliğ eden Allah ile kul arasına girmiş mi oluyor? Bunca peygamberler tebliğ etti, peygamber efendimiz tebliğ etti, ashab tebliğ etti. Bugün de Allah dostları, alimler tebliğ ediyorlar. İlmine inanıp güvendiğiniz, severek dinlediğiniz alimler Allah ile aranıza girmiyor da Allah dostları mı aranıza giriyor?''Alim bozulmazsa alem bozulmaz.''Hadis

Şeytan onca ilmiyle melun oldu. En büyük bir alim, Allah dostu çoban Veysel Karani hz den üstün olabilir mi?

 ''Mürşid uçmaz mürid uçurur.''
 
Hiç bir hak tarikat, hiç bir mürşit müritlerine Cenneti garanti etmiyor. Allah'ın emirlerini yaşayıp, yasaklarından kaçınsalar dahi, müritlerine Ümitle korku arasında olmalarını tavsiye ediyorlar.

Şeriatsız tarikatlar batıldır. Şeriatı, şeriattan kıl payı taviz vermeden yaşayacaksın, bunun yanında peygamberimizin ahlakı ile ahlaklanmaya çalışacaksın.

Bir müslüman ibadetini dört dörtlük yapıyordur bir yandan da insanların kalbini kırıyor ise bu yolda bu gibi huylarından kurtulup güzel huylar edinmeye çalışacaktır.

 ''KIRMA KIRILMA, İNCİNME İNCİTME.'' Abdurrahim Reyhan Erzincani Hz.

''BİR KEZ GÖNÜL KIRDIN İSE, BU KILDIĞIN NAMAZ DEĞİL,
YETMİŞ İKİ MİLET DAHİ, ELİN YÜZÜN YUMAZ DEĞİL.'' Yunus Emre Hz.

''ŞERİAT TARİKAT YOLDUR VARANA, 
HAKİKAT MARİFET ONDAN İÇERU'' Yunus Emre

''ÇOKLARI GİTTİLER MÜRŞİT ARAYI,
ARAYANLAR BULDU DERDE DEVAYI,
BİN SEFER OKUSAN AKLA KARAYI
BİR MÜRŞİDE VARMAZSAN OLMAZ.'' Yunus Emre

Haberiniz olsun ki, muhakkak Allah Teâlâ'nın velîleri için bir korku yoktur ve onlar mahzun da olmayacaklardır. Yûnus 62

Ey o bütün iyman edenler! Allahtan korkun ve sadıklarla beraber olun.    Tevbe 119

Veli kulumun gören gözü, işiten kulağı, söyleyen dili benim.
Kudsi hadis

Benim ümmetimin velileri, Ben-i İsrail peygamberleri derecesindedir.       Hadis-i şerif

Her asırda benim ümmetimden sabikun (önde gelenler) vardır ki, bunlara büdela ve sıddıkun ıtlak olunur (söylenir). Haklarındaki inayet ve merhameti ilahiye o kadar boldur ki, sizler o sayede yer ve içersiniz. Yer yüzü halkı için vukuu tasavvur olunan bela ve musibetler onlarla kaldırılır. Hadis-i Şerif

''Evliyaullah Allah'tan ayrı da gayrı da değildir.  Bir Allah'ın bir de Evliyaullahın büyüklüğünden bahis yok''/akıl sır ermez. Abdurrahim Reyhan Erzincani hz.

Not, Bazı İslami sitelerde gerek haber gerekse köşe yazılarına yorum yazan ve tarikatlara, Allah dostlarına dil uzatan yorumcu kardeşlerimizin yorumlarına karşı yazılmıştır. Okuma imkanları olur mu bilmem, Allah tüm müslümanlara Allah dostlarını tanımayı nasip etsin.

Ayrıca Allah dostları Milli Nizam'dan Refah'a kadar destek verirken Milli Görüşcü kardeşlerimiz tarafından seviliyordu, bugün AKP ye destek verdiklerinde ise aşırı olumsuz cümlelerle eleştirebiliyorlar. Cenabı Allah onlara da Allah dostlarını anlamayı nasip etsin.


Evliyaya eğri bakma
Kevn-u mekan elindedir
Mülke hüküm süren odur
İki cihan elindedir

Hak anı bunda gönderdi
Kullarını irşad için
Kime diler iman verir
Kahr u ihsan elindedir.

Sen anı şöyle sanırsın
Sencileyin bir ademdir
Evliyanın sırrı vardır
Gizli ayan elindedir

Hak zatıyla sıfatıyla
Tecelli eyledi onda
Varlığı hak varlığıdır
Emr-i Sübhan elindedir

Kaygusuz eder bu ilmi
Okudum anladım bildim
Bütün alemlerin hükmü
Kamil insan elindedir

KAYGUSUZ ABDAL

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret152838
Hava Durumu
Takvim
Site Haritası